Solved

Flexlux,Inc What Is the Unit Product Cost Using Variable Costing?
A)$110

Question 54

Multiple Choice

Flexlux,Inc.reports the following information:  Units produced 520 units  Units sold 520 units  Sales price $110 per unit  Direct materials $40 per unit  Direct labor $25 per unit  Variable manufacturing overhead $30 per unit  Fixed manufacturing overhead $14,000 per year  Variable selling and administrative costs $15 per unit  Fixed selling and administrative costs $25,000 per year \begin{array} { | l | r |r| } \hline \text { Units produced } & 520 &\text { units } \\\hline \text { Units sold } & 520& \text { units } \\\hline \text { Sales price } & \$ 110 &\text { per unit } \\\hline \text { Direct materials } & \$ 40& \text { per unit } \\\hline \text { Direct labor } & \$ 25& \text { per unit } \\\hline \text { Variable manufacturing overhead } & \$30 &\text { per unit } \\\hline \text { Fixed manufacturing overhead } & \$ 14,000& \text { per year } \\\hline \text { Variable selling and administrative costs } & \$ 15& \text { per unit } \\\hline \text { Fixed selling and administrative costs } & \$ 25,000& \text { per year } \\\hline\end{array} What is the unit product cost using variable costing?


A) $110
B) $92
C) $95
D) $15

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions