Solved

Candy Man,Inc What Is the Unit Product Cost Using Variable Costing? (Round

Question 15

Multiple Choice

Candy Man,Inc.reports the following information:  Beginning Finished Goods Inventory 60 units  Units produced 560 units  Units sold 620 units  Sales price $170 per unit  Direct materials $40 per unit  Direct labor $13 per unit  Variable manufacturing overhead $14 per unit  Fixed manufacturing overhead $19,500 per unit  Variable selling and administrative costs $6 per unit  Fixed selling and administrative costs $12,500 per unit \begin{array} { | l | r |l| } \hline \text { Beginning Finished Goods Inventory } & 60 &\text { units } \\\hline \text { Units produced } & 560& \text { units } \\\hline \text { Units sold } & 620 &\text { units } \\\hline \text { Sales price } & \$ 170& \text { per unit } \\\hline \text { Direct materials } & \$ 40 &\text { per unit } \\\hline \text { Direct labor } & \$ 13 &\text { per unit } \\\hline \text { Variable manufacturing overhead } & \$ 14 &\text { per unit } \\\hline \text { Fixed manufacturing overhead } & \$ 19,500 &\text { per unit } \\\hline \text { Variable selling and administrative costs } & \$ 6 &\text { per unit } \\\hline \text { Fixed selling and administrative costs } & \$ 12,500 &\text { per unit } \\\hline\end{array} What is the unit product cost using variable costing? (Round your answer to the nearest cent. )


A) $69.45
B) $44.00
C) $52.45
D) $98.18

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions