Multiple Choice
Exhibit 10-2
Benny's Bakery produces bagels for resale at local grocery stores.The master budget indicates that the company expects to use 2.5 pounds of direct materials for each unit produced at a cost of $10.00 per pound (one unit = one batch of bagels) .Each unit produced will require 0.30 direct labor hours at a cost of $24.00 per hour.Variable manufacturing overhead is applied based on direct labor hours at a rate of $4.80 per hour.Last year's sales were expected to total 40,000 units.Benny just received last year's actual results showing sales of 35,000 units.
-Refer to Exhibit 10-2.What amount would the flexible budget show for variable manufacturing overhead?
A) $50,400
B) $57,600
C) $560,000
D) $168,000
E) None of the answer choices is correct.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q31: Exhibit 10-4<br>Zingler Inc.applies variable manufacturing overhead at
Q32: Jake's Cheese Company produces gourmet cheese for
Q33: Olympia Inc.produces small row boats.Standard cost
Q34: In the planning phase of budgeting,managers evaluate
Q35: Exhibit 10-3<br>Glenbrook Inc.has the following standard costs
Q37: A favorable labor rate variance might be
Q38: Exhibit 10-4<br>Zingler Inc.applies variable manufacturing overhead at
Q39: Which of the following would most likely
Q40: Kelton Company uses activity-based costing to
Q41: At the end of the period,balances in