Essay
Jake's Cheese Company produces gourmet cheese for resale at local grocery stores.The master budget indicates that the company expects to use 3.0 pounds of direct materials for each unit produced at a cost of $8.00 per pound (one unit = one batch of cheese).Each unit produced will require 0.50 direct labor hours at a cost of $10.00 per hour.Variable manufacturing overhead is applied based on direct labor hours at a rate of $5.00 per hour.Last year's sales were expected to total 50,000 units.Jake just received last year's actual results showing sales of 45,000 units.
(1)Calculate the standard cost per unit for direct materials,direct labor,and variable manufacturing overhead.
(2)Prepare a flexible budget based on actual sales for direct materials,direct labor,and variable manufacturing overhead.
Correct Answer:

Verified
(1) Standard cost per unit calculation
\...View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Correct Answer:
Verified
\...
View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Q27: Exhibit 10-5<br>Catalina Company uses activity-based costing
Q28: Exhibit 10-1<br>Flatland Company applies fixed manufacturing
Q29: The materials quantity variance is defined as
Q30: If Ever Green Corporation has an unfavorable
Q31: Exhibit 10-4<br>Zingler Inc.applies variable manufacturing overhead at
Q33: Olympia Inc.produces small row boats.Standard cost
Q34: In the planning phase of budgeting,managers evaluate
Q35: Exhibit 10-3<br>Glenbrook Inc.has the following standard costs
Q36: Exhibit 10-2<br>Benny's Bakery produces bagels for resale
Q37: A favorable labor rate variance might be