Exhibit 7-9 Doughnuts Company Uses Flour to Produce Two Joint Products,Premium and Products,Premium
Multiple Choice
Exhibit 7-9
Doughnuts Company uses flour to produce two joint products,Premium and Deluxe.When processed,each pound of flour yields 8 units of Premium and 12 units of Deluxe.Premium doughnuts sell for $1.00 per unit and Deluxe sell for $2.00 per unit.The total cost to process a 10-pound batch of flour is $12.00.
-Refer to Exhibit 7-9.If the sales value method is used to allocate the $12 in joint costs,what is the total amount that will be allocated to both products?
A) $12
B) $3
C) $10
D) $9
E) None of the answer choices is correct.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q30: When deciding between alternatives,only those revenues and
Q31: The following monthly financial data is
Q32: The best definition of an opportunity cost
Q33: Snowboard Inc.currently produces snowboards.Management is interested
Q34: There are often qualitative advantages for keeping
Q36: Exhibit 7-7<br>Fishing Products Company produces three
Q37: Using activity-based costing information with differential analysis
Q38: Exhibit 7-5<br>Accounting Services,Inc.has two customers.Customer X generates
Q39: Exhibit 7-8<br>Petro Inc.produces two joint products,product A
Q40: The differential analysis format for deciding whether