Exhibit 7-9 Doughnuts Company Uses Flour to Produce Two Joint Products,Premium and Products,Premium
Multiple Choice
Exhibit 7-9
Doughnuts Company uses flour to produce two joint products,Premium and Deluxe.When processed,each pound of flour yields 8 units of Premium and 12 units of Deluxe.Premium doughnuts sell for $1.00 per unit and Deluxe sell for $2.00 per unit.The total cost to process a 10-pound batch of flour is $12.00.
-Refer to Exhibit 7-9.If the sales value method is used to allocate the $12 in joint costs,how much will be allocated to Premium doughnuts?
A) $12
B) $3
C) $10
D) $9
E) None of the answer choices is correct.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q9: Allocated fixed costs are easily traceable to
Q10: Barkley Company currently makes a product internally,but
Q11: Exhibit 7-1<br>Talmont Products has dropped the price
Q12: Exhibit 7-7<br>Fishing Products Company produces three
Q13: Exhibit 7-2<br>Jake Company is considering a special
Q15: Exhibit 7-4<br>The following segmented annual income
Q16: Avoidable costs are as also called differential
Q17: Differential revenues and costs are also called
Q18: Exhibit 7-2<br>Jake Company is considering a special
Q19: Exhibit 7-4<br>The following segmented annual income