Multiple Choice
Exhibit 10-2
Benny's Bakery produces bagels for resale at local grocery stores.The master budget indicates that the company expects to use 2.5 pounds of direct materials for each unit produced at a cost of $10.00 per pound (one unit = one batch of bagels) .Each unit produced will require 0.30 direct labor hours at a cost of $24.00 per hour.Variable manufacturing overhead is applied based on direct labor hours at a rate of $4.80 per hour.Last year's sales were expected to total 40,000 units.Benny just received last year's actual results showing sales of 35,000 units.
-Refer to Exhibit 10-2.What is the standard cost per unit for variable manufacturing overhead?
A) $16.00
B) $4.80
C) $1.44
D) $10.00
E) None of the answer choices is correct.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q14: Exhibit 10-1<br>Flatland Company applies fixed manufacturing
Q15: Exhibit 10-2<br>Benny's Bakery produces bagels for resale
Q16: Unfavorable variances are recorded with a debit
Q17: Exhibit 10-5<br>Catalina Company uses activity-based costing
Q18: Exhibit 10-5<br>Catalina Company uses activity-based costing
Q20: Cost variance analysis for activity-based costing uses
Q21: Prado Company applies fixed manufacturing overhead
Q22: Management by exception is a term used
Q23: Exhibit 10-2<br>Benny's Bakery produces bagels for resale
Q24: Baxter Company incurred labor costs of $10,800