Solved

When 20,000 Units Are Produced,fixed Costs Are $16 Per Unit

Question 40

Multiple Choice

When 20,000 units are produced,fixed costs are $16 per unit.Therefore,when 16,000 units are produced,fixed costs will ________.


A) increase to $20 per unit
B) remain at $16 per unit
C) decrease to $10 per unit
D) total $160,000

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions