Multiple Choice
Vital Industries manufactured 1,200 units of its product Huge in the month of April.It incurred a total cost of $120,000 during the month.Out of this $120,000,$45,000 comprised of direct materials used in the product and the rest was incurred because of the conversion cost involved in the process.Ryan had no opening or closing inventory.What will be the total cost per unit of the product,assuming conversion costs contained $10,000 of indirect labor?
A) $100
B) $90
C) $70
D) $30
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q75: If manufacturing labor costs are added to
Q80: The weighted-average process-costing method calculates the equivalent
Q100: Managers find operation costing useful in cost
Q123: Answer the following questions using the
Q125: Answer the following questions using the
Q126: Answer the following questions using the
Q127: Answer the following questions using the information
Q129: Answer the following questions using the information
Q131: On occasion,the FIFO and the weighted-average methods
Q132: Answer the following questions using the