Union Company Reported the Following Information About the Production and Sale
Question 28
Question 28
Multiple Choice
Union Company reported the following information about the production and sale of its only product during the first month of operations: Selling price per unit Sales Direct materials used Direct labor Variable factory overhead Fixed factory overhead Variable selling and administrative expenses Fixed selling and administrative expenses Production volume variance Ending inventory, Direct Materials Ending inventory, Work-in-process Ending inventory, Finished Goods $225,00$315,000$160,000$100,000$60,000$80,000$20,000$30,000000600 units Under absorption costing,what is the product cost per unit?
A) $130.00 B) $160.00 C) $200.00 D) $225.00
Correct Answer:
Verified
Unlock this answer now Get Access to more Verified Answers free of charge