Multiple Choice
LL Company produces and sells a product that has variable costs of $9 per unit and fixed costs of $200,000 per year.If production decreases from 50,000 to 40,000 units,the total cost per unit will ________.
A) increase by $1
B) increase by $13
C) decrease by $1
D) decrease by $14
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q101: In deciding whether to add or delete
Q102: Madison Company produces a part that
Q103: Sunk cost is used to describe a
Q104: Future costs are irrelevant if they are
Q105: The split-off point is the juncture in
Q107: Joint products should be processed beyond the
Q108: If a department in a department store
Q109: In deciding whether to add or delete
Q110: Fixed overhead costs that will continue regardless
Q111: A company has 10,000 hours of capacity