menu-iconExamlexExamLexServices

Discover

Ask a Question
  1. All Topics
  2. Topic
    Business
  3. Study Set
    Accounting Understanding and Practice
  4. Exam
    Exam 13: Introduction to Management Accounting
  5. Question
    The Cost Per Unit for Making 100 Units Is £5
Solved

The Cost Per Unit for Making 100 Units Is £5

Question 3

Question 3

Multiple Choice

The cost per unit for making 100 units is £5.But for 200 units,the cost per unit is £4.
This is an example of:


A) A fixed cost
B) A variable cost
C) A semi-variable cost
D) A stepped cost

Correct Answer:

verifed

Verified

Related Questions

Q1: Which of the following statements about management

Q2: Using "planned" costs as a basis for

Q4: The cost of Direct Materials in a

Q5: Companies are not legally required to produce

Q6: The term "prime costs" refers to the

Q7: Operating expenses are period costs,which means they

Q8: A manufacturing account shows the opening inventory

Q9: When standard costing is used in conjunction

Q10: Production expenses which become part of the

Q11: Absorption costing is closely linked to financial

Examlex

ExamLex

About UsContact UsPerks CenterHomeschoolingTest Prep

Work With Us

Campus RepresentativeInfluencers

Links

FaqPricingChrome Extension

Download The App

Get App StoreGet Google Play

Policies

Privacy PolicyTerms of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines

Scan To Download

qr-code

Copyright © (2025) ExamLex LLC.

Privacy PolicyTerms Of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines