Multiple Choice
Nurix,Inc.is a business consulting firm.During the month of February,Nurix earned $55,600 of revenues by providing services to 46 clients.Operating expenses for February were $9,000 and non-operating expenses were $4,000. What is the unit cost per service? (Round your answer to the nearest cent.)
A) $86.96
B) $195.65
C) $1,208.70
D) $282.61
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q46: A company that uses labor,equipment,supplies,and facilities to
Q71: Which of the following is true of
Q76: Best,Inc.,a merchandiser,sells office supplies.The following information
Q77: Managerial accounting reporting by a public firm
Q78: Product costs are expensed _.<br>A) when the
Q79: Which of the following formulas represents cost
Q81: Which of the following will be included
Q103: Indirect materials costs are included in manufacturing
Q112: In a manufacturing company,wages and benefits of
Q202: The IMA standards of ethical practice require