Solved

Hernando Manufacturing,Inc What Was the Unit Product Cost? (Round Your Answer to |

Question 183

Multiple Choice

Hernando Manufacturing,Inc.reported the following information for the year:  Number of Units Produced 152,000 Number of Units Sold 62,000 Cost of Goods Manufactured $268,000 Cost of Goods Sold 52,900 Sales Revenue 130,000 Gross Profit 72,940 Operating Expense 727,000\begin{array} { | l | r | } \hline \text { Number of Units Produced } & 152,000 \\\hline \text { Number of Units Sold } & 62,000 \\\hline \text { Cost of Goods Manufactured } & \$ 268,000 \\\hline \text { Cost of Goods Sold } & 52,900 \\\hline \text { Sales Revenue } & 130,000 \\\hline \text { Gross Profit } & 72,940 \\\hline \text { Operating Expense } & 727,000 \\\hline\end{array} What was the unit product cost? (Round your answer to the nearest cent.)


A) $4.32
B) $0.86
C) $0.85
D) $1.76

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions