Multiple Choice
Nurix,Inc.is a business consulting firm.During the month of February,Nurix earned $55,600 of revenues by providing services to 47 clients.Operating costs for February were $8500 and non-operating costs were $6000.What is the unit cost per service? (Round your answer to the nearest cent.)
A) $127.66
B) $180.85
C) $1182.98
D) $308.51
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q196: Match each term with its correct definition.<br>-An
Q197: Anika,a division manager,is purchasing materials to ensure
Q198: Managerial accounting is used in manufacturing and
Q199: Samson,Inc.reported the following information for the
Q200: For decision-making purposes,_ costs are often divided
Q202: The IMA standards of ethical practice require
Q203: Anything for which managers want a separate
Q204: Planning requires managers to look to the
Q205: Rios Corporation reports costs for the
Q206: Match each term with its correct definition.<br>-This