Solved

Avia Company Sells a Product for $120 Per Unit

Question 54

Multiple Choice

Avia Company sells a product for $120 per unit.Variable costs are $80 per unit,and fixed costs are $1200 per month.The company expects to sell 670 units in September.The unit contribution margin is ________.


A) $40 per unit
B) $80 per unit
C) $200 per unit
D) $120 per unit

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions