Solved

A Company Makes Products a and B from 2 Resources,labor

Question 22

Essay

A company makes products A and B from 2 resources,labor and material.The company wants to determine the selling price which will maximize profits.A unit of A costs 30 to make and demand is estimated to be 50 ? .09 * Price of A.A unit of B costs 20 to make and demand is estimated to be 30 ? .14 * Price of B.The utilization of labor and materials and the available quantity of resources is shown in the table.A reasonable price for the products is between 90 and 140.
 Product  A  B  Available resources  Labor hr/unit) 24150 Material ounces/unit) 28220 Manufacturing cost $/ unit) 3020 Demand units) 500.09P1300.14P2\begin{array}{rrrr}\text { Product } & \text { A } & \text { B } & \text { Available resources } \\\hline \text { Labor hr/unit) } & 2 & 4 & 150 \\\text { Material ounces/unit) } & 2 & 8 & 220 \\\text { Manufacturing cost } \$ / \text { unit) } & 30 & 20 & \\\text { Demand units) } & 50-0.09^{*} \mathrm{P}_{1} & 30-0.14^{*} \mathrm{P}_{2} &\end{array}
Let X1 = demand for As and X2 = demand for Bs.Let P1 = price for As and P2 = price for Bs.
Formulate the NLP for this company

Correct Answer:

verifed

Verified

None...

View Answer

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions