Multiple Choice
Given the following information,determine the cost of goods sold at December 31 using the weighted average periodic inventory method:
December 2: 5 units were purchased at $7 per unit.
December 9: 10 units were purchased at $9.40 per unit.
December 11: 12 units were sold at $35 per unit.
December 15: 20 units were purchased at $10.15 per unit.
December 22: 18 units were sold at $35 per unit.
A) $282.15
B) $332.10
C) $284.70
D) $290.70
E) $210.30
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q19: On September 30 a company needed to
Q56: The _ method of assigning costs to
Q57: A company had 240 units of inventory
Q58: If obsolete or damaged goods can be
Q62: A company reported the following data related
Q112: A corporation uses a LIFO perpetual inventory
Q119: The FIFO inventory method assumes that costs
Q123: An understatement of ending inventory will cause
Q126: Given the following information, determine the cost
Q191: An advantage of LIFO is that it