Multiple Choice
Calculate the weighted-average cost of the following inventory purchases: Date Quantity Purchased Cost per Unit Total Amount
May 4 33 $12.25
May 11 41 $13.87
May 29 37 $11.99
A) $12.76
B) $12.12
C) $22.11
D) $21.21
E) $22.22
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q20: Simplify 7125 × <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB4213/.jpg" alt="Simplify 7125
Q22: Extend and total the following invoice.<br>Quantity Description
Q24: Purchases of an inventory item during last
Q28: Simplify: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB4213/.jpg" alt="Simplify: " class="answers-bank-image
Q29: A town has a total residential assessment
Q30: Alicia Helm of Wawanesa, Manitoba, bought a
Q40: A store located in Penticton, B.C., sells
Q47: Corrine Davis had gross earnings of $937.50
Q130: Emily's residence is assessed by the local
Q132: Your full-time job pays you a bi-weekly