Multiple Choice
Triple M Company had the following data for the month:
Fixed overhead is $4,000 per month, which is applied to production on the basis of normal activity of 2,000 units. During the month, 2,000 units were produced. Loring started the month with 300 units in beginning inventory, with unit product cost equal to this month's unit product cost. A total of 2,100 units were sold during the month at price of $14 per unit. Selling and administrative expense for the month, all fixed, totalled $3,600.
-Refer to the Figure.What is the unit product cost under variable costing?
A) $7.20
B) $8.20
C) $8.60
D) $10.20
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q34: Suppose production is less than sales volume.What
Q36: Lauren Company orders 250 units at a
Q38: Inventory costs under variable costing include only
Q40: Which of the following would NOT be
Q41: Cara Company has the following information
Q43: Last year, Ella Company produced 10,000
Q44: How does a JIT system respond to
Q47: Match the type of income statement to
Q74: Carrying costs<br>A)the costs of not having a
Q91: Select the appropriate classification of each of