Solved

Arche Produces a Product with the Following Per Unit Costs  Direct materials $17 Direct labour 11 Overhead 12\begin{array}{lr}\text { Direct materials } & \$ 17 \\\text { Direct labour } & 11 \\\text { Overhead } & 12\end{array}

Question 80

Essay

Arche produces a product with the following per unit costs.  Direct materials $17 Direct labour 11 Overhead 12\begin{array}{lr}\text { Direct materials } & \$ 17 \\\text { Direct labour } & 11 \\\text { Overhead } & 12\end{array} Last year,Arche produced and sold 3,000 units at a sales price of $80 each.Total selling and administrative expenses were $25,000.
Required: Solve for the following: A. \quad total cost of goods sold for last year
B. \quad operating income for last year
C. \quad total gross margin for last year
D. \quad prime cost per unit

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions