Multiple Choice
Triple M Company
Triple M Company had the following data for the month: Fixed manufacturing overhead is $4,000 per month, which is applied to production on the basis of normal activity of 2,000 units. During the month, 2,000 units were produced. The company started the month with 300 units in beginning inventory, with unit product cost equal to this month's unit product cost. A total of 2,100 units were sold during the month at sales price of $14 per unit. Selling and administrative expense for the month, all fixed, totalled $3,600.
-Refer to Triple M Company. What is the unit product cost using the variable costing method?
A) $7.20
B) $8.20
C) $8.60
D) $10.20
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q47: Match the type of income statement to
Q62: Product cost includes all costs of the
Q68: Which statement best describes the general relationship
Q69: Triple M Company<br>Triple M Company had
Q70: Absorption costing income statements and variable costing
Q71: Green Bluff<br>Assume the following information for
Q73: Which inventory cost can include lost sales,
Q75: Westwood Company<br>Westwood Company has the following
Q76: List three problems that inventory is meant
Q77: Shark Corporation<br>The following information pertains to