Multiple Choice
The current manual process takes 36 minutes of direct labour time and 12 kg of material to make a product. Automating the process would require 24 minutes of machine time and 10 kg of material. The cost per labour hour is $18, the cost per machine hour is $14, and the cost per kilogram of materials is $22. What is currently the non-value-added cost per unit?
A) $5.60 per unit
B) $10.80 per unit
C) $44.00 per unit
D) $49.20 per unit
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q7: What type of costs are field trials
Q8: What type of costs are packaging inspection
Q10: Match each of the following terms with
Q11: What type of costs are scrap and
Q13: Sallisaw Savings & Loan<br>Sallisaw Savings &
Q14: Randy Candy Company produces candy sticks
Q16: Sallisaw Savings & Loan<br>Sallisaw Savings &
Q17: A product currently requires eight moves. By
Q28: Zero defects means that most products conform
Q69: Match each item with the correct statement