Essay
The Stelco Company manufactures microwave ovens. Last year, the per-unit product cost was $56, the per-unit prime cost was $34, and the per-unit conversion cost was $42. Cost of goods sold for the year was $560,000, and the sale price per unit was $100. In addition, direct labour costs of $200,000 and selling and administrative expenses of $240,000 were incurred.
Required:
A. Calculate how many units were sold last year.
B. Calculate the cost of direct materials used.
C. Calculate the cost of manufacturing overhead.
D. Calculate the gross margin for the year.
E. Calculate operating income.
Correct Answer:

Verified
A. Cost of goods sold $560,000/$56 = 10,...View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Correct Answer:
Verified
View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Q44: Select the appropriate definition for each of
Q121: An opportunity cost is the benefit given
Q159: Which of the following is included in
Q161: Direct materials, direct labour, and manufacturing overhead
Q162: Which statement best describes product costs?<br>A) Product
Q165: Katz Group<br>Katz Group had the following
Q166: Which expense is included in manufacturing overhead?<br>A)
Q167: Nelvana Company makes tablets. During the year,
Q168: A company's beginning work-in-process inventory is $120,000,
Q169: What is an example of a tangible