Essay
Senior Company currently buys 30,000 units of a part used to manufacture its product at $40 per unit. Recently the supplier informed Senior Company that a 20% increase will take effect next year. Senior has some additional space and could produce the units for the following per-unit costs (based on 30,000 units): If the units are purchased from the supplier, $200,000 of fixed costs will continue to be incurred. In addition, the plant can be rented out for $20,000 per year if the parts are purchased externally.
Required: Should Senior Company buy the part externally or make it internally?
Correct Answer:

Verified
Produce internally; ...View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Correct Answer:
Verified
View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Q33: Resources that are acquired in advance of
Q37: In deciding the optimal mix of products
Q49: Mason Company makes portable charges for
Q51: Demand and supply are on opposite sides
Q52: Sherpa Company manufactures tents and sleeping bags.
Q55: Irrelevant costs are costs that vary across
Q56: Travers Company sets prices equal to cost
Q57: Match each of the following terms with
Q58: Refer to Rudder Company.<br>Required:<br>A. Based on the
Q59: RJB Building routinely bids on construction jobs.