Essay
Ponte Company produced 2,500 widgets during December using 4,000 units of materials at a cost of $5.00 each. It also used 5,000 direct labour hours at a rate of $7.00 per hour. Its direct materials standard is 2 units per widget. Its direct labour standard is 2.5 hours per widget.
Its materials price variance was a favourable $8,000, and its labour rate variance was an unfavourable $1,000.
Required:
A. Calculate the standard materials price per unit.
B. Calculate the standard labour rate.
C. Determine the materials usage variance and whether it is favourable or unfavourable.
D. Determine the labour efficiency variance and whether it is favourable or unfavourable.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q51: Matching<br>Match each item with the correct statement
Q157: Refer to Risco Company. Suppose the actual
Q158: Match each of the following calculations with
Q159: Match each of the following terms with
Q160: Appliance Company inspects every steam iron it
Q161: The sum of the material price variance
Q164: The standard cost per unit of output
Q165: How are costs assigned in a normal
Q166: Allan Company<br>Allan Company manufactures overalls. During
Q167: Refer to RJB Builders. What was the