Multiple Choice
Given the following information,determine the cost of goods sold at December 31 using the Weighted Average perpetual inventory method.
December 2: 5 units were purchased at $7 per unit.
December 9: 10 units were purchased at $9.40 per unit.
December 11: 12 units were sold at $35 per unit
December 15: 20 units were purchased at $10.15 per unit
December 22: 18 units were sold at $35 per unit
A) $282.15
B) $332.10
C) $281.25
D) $290.70
E) $210.30
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q15: The _ is a measure of how
Q31: An error in the period-end inventory causes
Q33: Days' sales in inventory is calculated as:<br>A)Ending
Q58: If obsolete or damaged goods can be
Q96: Incidental costs most commonly added to the
Q140: A company has inventory with a market
Q150: What is the effect of an error
Q161: A company made the following merchandise
Q169: A company reported the following information regarding
Q207: A company's cost of goods sold was