Multiple Choice
The standard amount of materials required to make one unit of Product Q is 4 pounds.Tusa's static budget showed a planned production of 3,800 units.During the period,the company actually produced 4,100 units of product.The actual amount of materials used averaged 3.9 pounds per unit.The standard price of material is $1 per pound.Based on this information,the materials usage variance was:
A) $410 favorable.
B) $380 unfavorable.
C) $410 unfavorable.
D) $380 favorable.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q108: Select the incorrect statement regarding flexible budgets.<br>A)
Q109: The Landrum Company provides the following
Q110: Newton Company's management accountant prepared the following
Q111: Shia Company makes a product that is
Q112: The Russell Company provides the following
Q114: Which of the following statements is true?<br>A)
Q115: Jones Company developed the following static
Q116: Standards that do not allow for normal
Q117: Select the term that best fits the
Q118: Opal Manufacturing Company established the following