Multiple Choice
During its first year of operations,Silverman Company paid $14,000 for direct materials and $19,000 for production workers' wages.Lease payments and utilities on the production facilities amounted to $17,000 while general,selling,and administrative expenses totaled $8,000.The company produced 5,000 units and sold 3,000 units at a price of $15.00 a unit. What is Silverman's cost of goods sold for the year?
A) $50,000
B) $24,600
C) $30,000
D) $41,000
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q64: Product costs are immediately recorded in expense
Q65: Randall Company manufactures chocolate bars.The following
Q66: The benefits of a just-in-time system would
Q67: If a company misclassifies a general,selling and
Q68: The Giga Company produces tablet computers.The
Q70: Anton believes his company's overhead costs are
Q71: Distinguishing between product and period costs is
Q72: Financial accounting information is reported periodically,primarily at
Q73: A company uses sandpaper to prepare its
Q74: During her first year with the company,Ann