Solved

Minnetonka,Inc

Question 30

Multiple Choice

Minnetonka,Inc.is a merchandiser of stone ornaments.The company sold 15,600 units during the year.The company has provided the following information:
Minnetonka,Inc.is a merchandiser of stone ornaments.The company sold 15,600 units during the year.The company has provided the following information:   What is the unit cost per item sold? (Round your answer to the nearest cent. )  A) $19.58 B) $16.57 C) $23.14 D) $20.13
What is the unit cost per item sold? (Round your answer to the nearest cent. )


A) $19.58
B) $16.57
C) $23.14
D) $20.13

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions