Multiple Choice
Yerke Company makes jungle gyms and tree houses for children.For jungle gyms, the price is $120 and variable expenses are $90 per unit.For tree houses, the price is $200 and variable expenses are $100.Total fixed expenses are $253,750.Last year, Yerke sold 12,000 gyms and 4,000 tree houses.Now suppose that Yerke expects tree house demand to increase from 4,000 to 8,000 units.
- What is the sales revenue at break-even?
A) $411,250
B) $253,700
C) $1,076,250
D) $665,000
E) $140,000
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q52: Which of the following shows how far
Q53: Assume the following information: <br><img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB5550/.jpg"
Q54: If the contribution margin per unit decreases,
Q55: The amount of income an organization is
Q56: The impact on a firm's income resulting
Q58: The cost-volume profit graph depicts the relationships
Q59: If sales remain the same and the
Q60: Learner Company sells its product for $100.It
Q61: Match each item with the correct statement
Q62: Pauley Company provides home health care.Pauley charges