Solved

Ringing Solutions Produces 12,000 Units of a Cell Phone

Question 102

Multiple Choice

Ringing Solutions produces 12,000 units of a cell phone.The production requires prime costs of $400,000, uses 2,500 machine hours, and takes 1,800 setup hours.The activity rates are $50 per machine hour and $130 per setup hour.What is the unit cost of a cell phone? (Note: Round answer to two decimal places.)


A) $60.15
B) $40.35
C) $63.25
D) $100.65
E) $30.55

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions