Multiple Choice
Sparkle Jewelry sells 500 units resulting in $10,000 of sales revenue, $4,000 of variable costs, and $1,500 of fixed costs. Calculate the variable cost per unit. (Round the final answer to the nearest cent.)
A) $12.00
B) $6.00
C) $2.00
D) $8.00
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q127: Explain what net income and what taxes
Q128: Helping Hands is a nonprofit organization that
Q129: Answer the following questions using the information
Q130: How many units would have to be
Q131: Tally Corp. sells software during the recruiting
Q133: Slickware sells porcelain cups. The breakeven point
Q134: In multiproduct situations, when sales mix shifts
Q135: Stephanie's Bridal Shoppe sells wedding dresses. The
Q136: If a company has a degree of
Q137: A company with sales of $50,000, a