Solved

Dessa Cabinetry,Inc

Question 43

Multiple Choice

Dessa Cabinetry,Inc. ,manufactures standard sized modular cabinet units for kitchens and other applications within the home.Its costing system utilizes two cost categories,direct materials and conversion costs.Each product must pass through the rough cut department and the finish department.Direct materials are added at the beginning of production.Conversion costs are allocated evenly throughout production.
Data for Finishing Department for March 2017 are:
Dessa Cabinetry,Inc. ,manufactures standard sized modular cabinet units for kitchens and other applications within the home.Its costing system utilizes two cost categories,direct materials and conversion costs.Each product must pass through the rough cut department and the finish department.Direct materials are added at the beginning of production.Conversion costs are allocated evenly throughout production. Data for Finishing Department for March 2017 are:   Costs for Finishing Department for March 2017 are:   What is the unit cost per equivalent unit of the beginning inventory in the Finishing Department? (Round the final answer to the nearest whole dollar. )  A) $240 B) $300 C) $988 D) $1228
Costs for Finishing Department for March 2017 are:
Dessa Cabinetry,Inc. ,manufactures standard sized modular cabinet units for kitchens and other applications within the home.Its costing system utilizes two cost categories,direct materials and conversion costs.Each product must pass through the rough cut department and the finish department.Direct materials are added at the beginning of production.Conversion costs are allocated evenly throughout production. Data for Finishing Department for March 2017 are:   Costs for Finishing Department for March 2017 are:   What is the unit cost per equivalent unit of the beginning inventory in the Finishing Department? (Round the final answer to the nearest whole dollar. )  A) $240 B) $300 C) $988 D) $1228
What is the unit cost per equivalent unit of the beginning inventory in the Finishing Department? (Round the final answer to the nearest whole dollar. )


A) $240
B) $300
C) $988
D) $1228

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions