Multiple Choice
The following are costs for a selected period: direct materials put into production, $97,000.00; direct labor cost of converting materials into product, $200,000; total indirect costs of manufacturing the product, $40,000. What is the per unit cost of manufacturing 20,000 units in this period?
A) $4.85
B) $16.85
C) $8.85
D) $12.85
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q12: Cost of goods manufactured decreases the Work
Q14: As units are completed, their costs are
Q15: Recorded costs for the DC5 Division, which
Q16: Which of the following financial statements is
Q18: A cost pool is a collection of
Q19: Total estimated overhead costs should be divided
Q20: The beginning finished goods inventory for Boston
Q21: Product unit cost is computed by dividing
Q22: The presentation of merchandise inventory and cost
Q66: Non-value-adding costs increase the cost of a