Solved

The Following Are Costs for a Selected Period: Direct Materials

Question 55

Multiple Choice

The following are costs for a selected period: direct materials used in production,$75,000;direct labor cost of converting materials into product,$150,000;total indirect costs of manufacturing,$45,000.What is the unit cost of manufacturing 30,000 units in this period?


A) $7.50
B) $9.00
C) $6.00
D) $4.00

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions