Multiple Choice
Triple M Company had the following data for the month:
Fixed overhead is $4,000 per month, which is applied to production on the basis of normal activity of 2,000 units. During the month, 2,000 units were produced. Loring started the month with 300 units in beginning inventory, with unit product cost equal to this month's unit product cost. A total of 2,100 units were sold during the month at price of $14 per unit. Selling and administrative expense for the month, all fixed, totalled $3,600.
-Refer to the Figure.What is the operating income under variable costing?
A) ($540)
B) $3,540
C) $3,740
D) $7,980
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q1: The following information pertains to Nute
Q2: Carmel Company uses 810 units of a
Q3: Last year, Ella Company produced 10,000
Q4: Carmel Company uses 810 units of a
Q6: Last year, Ella Company produced 10,000
Q7: Which inventory cost can include insurance,inventory taxes,and
Q8: What are the two major costs associated
Q9: Which of the following occurs under a
Q10: Timber Company sells 900 units of its
Q11: Which of the following types of costs