Multiple Choice
Theele Corporation has the following information for April, May, and June:
Production costs per unit (based on 10,000 units) are as follows:
Theele Corporation had no beginning inventories for April, and all units were sold for $55 per unit. Costs are stable over the three months.
-Refer to the Figure.What is the June ending inventory for Theele Corporation when using the variable costing method?
A) $15,000
B) $116,000
C) $120,000
D) $260,000
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q3: What is the primary difference between variable
Q43: Ordering costs<br>A)the costs of not having a
Q82: Assume the following information for Green
Q83: Which inventory cost can include processing costs,cost
Q85: Which of the following is NOT a
Q86: Carmel Company uses 810 units of a
Q88: Which of the following costs is NOT
Q92: Westwood Company has the following information
Q212: Match the type of income statement to
Q230: If the number of units produced in