Multiple Choice
A manual process takes 36 minutes of direct labour time and 12 kg of material to make a product.Automating the process requires 24 minutes of machine time and 10 kg of material.The cost per labour hour is $18,the cost per machine hour is $14,and the cost per kilogram of materials is $22.What is the non-value-added cost per unit?
A) $5.60 per unit
B) $10.80 per unit
C) $44.00 per unit
D) $49.20 per unit
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q56: Last year, Tevia Inc. shipped 6,000,000 kg
Q62: Match each item with the correct statement
Q62: Unit-level activities are performed each time a
Q89: The robust quality view of conformance is
Q123: Moustache Manufacturing has two classes of
Q124: Assume that the accounts payable department of
Q130: Which of the following is an example
Q131: Which of the following must be determined
Q132: Which of the following is NOT a
Q157: A factory produces 175,000 3D televisions per