True/False
Unit pricing began to be widely used during the late 1960s to make price comparisons more convenient while comparing the true prices of products packaged in different sizes.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Related Questions
Q43: Lysol sanitizing wipes entered the market at
Q53: A price of $ 9.97 is less
Q118: A pricing policy that assumes that some
Q183: Paisley Lane Soaps recently contracted with a
Q184: Match each item with the correct statement
Q185: Online marketers run the risk of cannibalization
Q186: Which of the following is an example
Q188: If a manufacturer offered an intermediary a
Q190: An internal transfer price is the price
Q192: Komatsu is a global firm known for