Multiple Choice
During June, 12,000 pounds of materials were purchased at a cost of $8 per pound.If there was an unfavorable direct materials price variance of $6,000 for June, the standard cost per pound must be
A) $8.50.
B) $8.00.
C) $7.50.
D) $7.00.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q22: Which of the following people is most
Q32: Claire Company uses a standard costing system.The
Q33: Bread Company has developed the following standards
Q35: Frekko Company collected the following information: <img
Q39: Frekko Company collected the following information: <img
Q40: Figure 9-4 Regis Corporation uses two materials
Q67: The standard overhead cost assigned to each
Q80: A materials price variance would NOT be
Q87: Price/rate variances focus on the differences between<br>A)actual
Q89: Which of the following equations measures a