Essay
Junior Company currently buys 30,000 units of a part used to manufacture its product at $40 per unit.Recently the supplier informed Junior Company that a 20 percent increase will take effect next year.Junior has some additional space and could produce the units for the following per-unit costs (based on 30,000 units):
If the units are purchased from the supplier, $200,000 of fixed costs will continue to be incurred.In addition, the plant can be rented out for $20,000 per year if the parts are purchased externally.
Required:
Should Junior Company buy the part externally or make it internally?
Correct Answer:

Verified
Produce internally; ...View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Correct Answer:
Verified
View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Q5: Describe the steps in the decision-making process.
Q24: If there is excess capacity, the minimum
Q65: The management of James Industries has been
Q66: Abbott Company is considering purchasing a new
Q67: Stars Manufacturing Company produces Products A1, B2,
Q68: Vest Industries manufactures 40,000 components per year.The
Q69: Reggie Corporation manufactures a single product with
Q72: Which of the following costs is NOT
Q73: _ consists of choosing among alternatives with
Q75: Which of the following would be TRUE?