Essay
Wabash Manufacturing implemented lean manufacturing in its Sheboygan plant as a pilot program. During the most recent three weeks, the following data pertaining to a specific product line value stream was collected:
Week 1:
Sales = 500 units @ $50 per unit selling price
Beginning inventory = 80 units @ $15 ($5 materials, $10 conversion)
Production = 500 units @ $15 ($5 materials, $10 conversion)
Week 2:
Sales = 675 units at $50 per unit selling price
Beginning inventory = 80 units at $15 ($5 materials, $10 conversion)
Production = 595 units at $15 ($5 materials, $10 conversion)
Week 3:
Sales = 650 units at $50 per unit selling price
Beginning Inventory = 0
Production = 700 units at $15 ($5 materials, $10 conversion)
Required:
1. Prepare a traditional income statement for each week.
2. Calculate the average value stream product cost for each week. What does this cost signal, if anything?
3. Prepare a value stream income statement for each week. Assume that any increase in inventory is valued at average cost. Comment on the financial performance of the value stream and its relationship to traditional income measurement.
Correct Answer:

Verified
1. 
2. 
The average cost decreased with ...View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Correct Answer:
Verified
2.
The average cost decreased with ...
View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Q19: _ is the point at which technical
Q21: In calculating product costs for a value
Q22: Information about Blum Company is as follows:
Q23: Which of the following statements is true
Q26: Information about Jones Corporation is as follows:
Q27: The following Box Scorecard template was prepared
Q28: Why might labor costs be reduced in
Q29: Information about Holm Corporation is as follows:
Q110: The value stream<br>A)is made up of all
Q130: The two approaches for measuring total productivity