Solved

On March 10, Frazier Company Received Merchandise for Resale from Its

Question 154

Multiple Choice

On March 10, Frazier Company received merchandise for resale from its normal supplier. The invoice price was $3,600 with terms of 2/10, n/30 for 100 units of Part #345. The invoice was paid on March 17. Freight costs were $120 and the company paid $108 of interest on a loan to buy the inventory. What is the unit cost that should be recorded for each of the 100 units of Part #345?


A) $36.00
B) $36.48
C) $37.20
D) $37.56

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions