menu-iconExamlexExamLexServices

Discover

Ask a Question
  1. All Topics
  2. Topic
    Nutrition
  3. Study Set
    Culinary Fundamentals
  4. Exam
    Exam 4: Tools and Equipment
  5. Question
    If a Case Containing 12 Cans of Whole,peeled Tomatoes Costs
Solved

If a Case Containing 12 Cans of Whole,peeled Tomatoes Costs

Question 33

Question 33

Multiple Choice

If a case containing 12 cans of whole,peeled tomatoes costs $28.80,what is the unit cost?


A) $2.40
B) $2.30
C) $2.20
D) $2.10

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Q16: Excessive kitchen waste can negatively affect a

Q28: Volume measurement is the best way to

Q29: A leg of lamb weighs 3.2 kg

Q30: A prix fixe menu is:<br>A)the same as

Q31: 1000 g = _ dg = _

Q32: Standardized recipes may be found in books

Q34: If a food product has a yield

Q35: What factor does the total recipe cost

Q37: If a pound of butter costs $3.39,what

Q38: The _ _ is the amount of

Examlex

ExamLex

About UsContact UsPerks CenterHomeschoolingTest Prep

Work With Us

Campus RepresentativeInfluencers

Links

FaqPricingChrome Extension

Download The App

Get App StoreGet Google Play

Policies

Privacy PolicyTerms of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines

Scan To Download

qr-code

Copyright © (2025) ExamLex LLC.

Privacy PolicyTerms Of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines