Multiple Choice
If a case containing 12 cans of whole,peeled tomatoes costs $28.80,what is the unit cost?
A) $2.40
B) $2.30
C) $2.20
D) $2.10
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Related Questions
Q16: Excessive kitchen waste can negatively affect a
Q28: Volume measurement is the best way to
Q29: A leg of lamb weighs 3.2 kg
Q30: A prix fixe menu is:<br>A)the same as
Q31: 1000 g = _ dg = _
Q32: Standardized recipes may be found in books
Q34: If a food product has a yield
Q35: What factor does the total recipe cost
Q37: If a pound of butter costs $3.39,what
Q38: The _ _ is the amount of