menu-iconExamlexExamLexServices

Discover

Ask a Question
  1. All Topics
  2. Topic
    Nutrition
  3. Study Set
    Culinary Fundamentals
  4. Exam
    Exam 4: Tools and Equipment
  5. Question
    If Milk Costs $2
Solved

If Milk Costs $2

Question 57

Question 57

Short Answer

If milk costs $2.14 per 2 L and a bread recipe uses 175 mL,how much does that 175 mL cost?

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Q52: What type of menu consists of small

Q53: 2 L =_ mL = _ cL

Q54: A table d'hôte menu offers food choices

Q55: Which of the following does not have

Q56: If milk costs $2.14 per 2 L

Q58: Shrimp packages that are labelled 21/25 indicate

Q59: Whipping cream costs $3.45 per L and

Q60: If a turkey has a yield percentage

Q61: What is the measurement format used to

Q62: Using the prime cost pricing method,given the

Examlex

ExamLex

About UsContact UsPerks CenterHomeschoolingTest Prep

Work With Us

Campus RepresentativeInfluencers

Links

FaqPricingChrome Extension

Download The App

Get App StoreGet Google Play

Policies

Privacy PolicyTerms of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines

Scan To Download

qr-code

Copyright © (2025) ExamLex LLC.

Privacy PolicyTerms Of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines