Essay
Big Sky Timber processes timber into Grade A and Grade B lumber.Timber costs $400 per unit,where one unit equals 1,000 board feet.The process involves cutting timber into the two grades of lumber.Each unit of timber produces .25 unit (250 board feet)of Grade A lumber with a market value of $560 and .75 unit (750 board feet)of Grade B with a market value of $240.The joint cost of the production process is $100 per unit.
Required:
a.Assume that the joint costs of the two grades of lumber are to be allocated on the basis of units of output.What cost is assigned to each product (for .25 unit of Grade A and .75 unit of Grade B)?
b.If the joint costs are allocated on the basis of the net realizable value,what cost is assigned to each product? How much profit or loss does the Grade A lumber earn? Is it really possible to determine which product is more profitable? Explain why or why not.
Joint cost = $500 (= $400 cost of timber + $100 joint process costs).
Correct Answer:

Verified
a.Allocation on the Basis of Units of Ou...View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Correct Answer:
Verified
View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Q65: Why are the costs of operating service
Q66: Useful Tool Company<br>Useful Tool Company has two
Q67: Why are joint-process costs are allocated?<br>A)Due to
Q68: Describe the factors that should be considered
Q69: Which of the following statements is true
Q71: How do common costs arise?<br>A)From the joint
Q72: Stephanie Company<br>Stephanie Company has two production departments:
Q73: Why do companies allocate common costs to
Q74: Which overhead allocation method allocates service department
Q75: The stage of processing when two or