Multiple Choice
Cashews sell for $5 per pound and peanuts sell for $2 per pound. How many pounds of each would you use to make 20 pounds of a mixture that sells for $4.25 per pound?
A) 13 lb cashews, 7 lb peanuts
B) 16 lb cashews, 4 lb peanuts
C) 17 lb cashews, 3 lb peanuts
D) 15 lb cashews, 5 lb peanuts
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Related Questions
Q7: When three linear equations (each in three
Q8: When the graphs of two independent linear
Q9: Solve the system of linear equations by
Q10: When rolling a pair of dice, the
Q11: Solve the system of equations. -3x +
Q13: Solve the system of equations. 2x -
Q14: Solve the system of equations. -x +
Q15: For Monday morning's staff meeting, Jim bought
Q16: For the system find the value of
Q17: Solve the system of linear equations by