Multiple Choice
A tall latte in China costs 30 yuan.The same latte in the U.S.costs 4 dollars.If the exchange rate is 6.5 yuan per dollar then,the real exchange rate is
A) .867 so the good is more expensive in the U.S.
B) .867 so the good is more expensive in China.
C) 1.154 so the god is more expensive in the U.S.
D) 1.154 so the good is more expensive in China.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q24: Prices in both the U.S.and China rise,but
Q25: According to purchasing-power parity,if the same basket
Q26: If a dollar buys more rice in
Q27: If the Kenyan nominal exchange rate declines,and
Q28: According to purchasing-power parity,if over the course
Q30: According to purchasing-power parity,if the price of
Q31: A basket of goods cost $800 in
Q32: If the dollar buys fewer bananas in
Q33: A Big Mac in Japan costs 400
Q34: An MP3 player in Singapore costs 200