Solved

Suppose Each Good Costs $5 Per Unit and Megan Holds

Question 113

Multiple Choice

Suppose each good costs $5 per unit and Megan holds $40.What is the real value of the money she holds?


A) $40.If the price of goods rises,to maintain the real value of her money holdings she needs to hold more dollars.
B) 8 units of goods.If the price of goods rises,to maintain the real value of her money holdings she needs to hold more dollars.
C) $40.If the price of goods rises,to maintain the real value of her money holdings she needs to hold fewer dollars.
D) 8 units of goods.If the price of goods rises,to maintain the real value of her money holdings she needs to hold fewer dollars.

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions